Wykłady

Zapraszamy do oglądania wykładów online które odbyły się w ramach działalności
Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

 

Architektoniczna Triada Dwudziestowieczne plany urbanistyczne Rybnika i ich realizacje

Zapraszamy do obejrzenia trzech spotkań z dr arch. Jackiem Kamińskim. Tematem wykładów są dwudziestowieczne plany urbanistyczne miasta Rybnika, prezentowane na tle szerokiego kontekstu społecznego, politycznego i ekonomicznego ich powstania i realizacji.

 
Architektoniczna Triada Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Ewy Chojeckiej pt. „Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017”. I tym razem prof. Ewa Chojecka, z charakterystyczną dla siebie intuicją i mistrzowską precyzją sięga po temat ważny i dotąd nieodkryty.

 
Architektoniczna Triada Nowe oblicze. Architektura Tarnowskich Gór w okresie międzywojennym

Okres międzywojenny w dziejach Tarnowskich Gór był czasem wielu ważnych przemian. Miasto znalazło się po raz pierwszy w granicach Polski, miejsce górnictwa jako czynnika rozwoju zastąpiła kolej, a liczba mieszkańców znacznie się zwiększyła. Wymownym świadectwem tych procesów są pochodzące z tego czasu budynki.

 
 
Architektoniczna Triada Wielka historia małej dzielnicy

Serdecznie zapraszamy na wykład Katarzyny Ossolińskiej – historyczki i bibliotekarki, zawodowo związanej z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Bada i popularyzuje dzieje Koszutki. Jest redaktorką strony na portalu Facebook – „Koszutka historia i architektura”

 
Architektoniczna Triada Gliwice na tle europejskich tendencji w architekturze

Celem prezentacji jest pokazanie wybranych elementów dziedzictwa architektonicznego miasta z okresu XX wieku i ich analiza w szerokim kontekście europejskim. Pierwsze spotkanie dedykowane jest modernistycznej architekturze I połowy XX wieku.

 
Architekt w Podróży Bydgoszcz surowym okiem

Bydgoszcz oferuje zróżnicowane możliwości zwiedzania: malowniczą starówkę, monumentalne gmachy i obiekty infrastrukturalne z epoki gründezeitu, polski międzywojenny modernizm. Dla zainteresowanych socmodernizmem czeka sporo realizacji z PRL-u, a miłośnicy architektury najnowszej również powinni być ukontentowani.

 
Architekt w PodróżyBiały Tel Awiw

Tel Awiw narodził się w 1909 roku, stając się prędko metropolią młodego państwa Izrael, proklamowanego decyzją ONZ w 1948 roku. Jego geneza sięga jednak roku 1884, kiedy to w pruskich Katowicach na zebraniu delegatów Ruchu Miłośników Syjonu, powołany został żydowski ruch osadniczy na terenie ówczesnej Palestyny.

 
Architekt w PodróżyLizbona – miasto i ludzie

O niezwykłej Lizbonie opowie nam prof. dr hab. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak – badaczka, zajmująca się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym, historią i teorią architektury, a także zagadnieniami ochrony i adaptacji obiektów zabytkowych.

 
Architekt w PodróżyIstria – lekcja dla architekta

Półwysep Istria to perła Chorwacji, lecz i Słowenii, gdyż jego fragment do niej należy. Przez tysiąclecia zmieniały się ludy, narody, państwa, religie. Każda zmiana niszczyła wprawdzie część spuścizny, lecz i wzbogacała dorobek kulturowy. Ten zaś lokowany był w malowniczym krajobrazie – skalistych zatokach, kamienistych płaskowyżach i takowych wzniesieniach.

 
 
 
Noc Muzeów Noc Muzeów z Gwiazdami

Siedem wieżowców osiedla Walentego Roździeńskiego zostało zaprojektowanych na rzucie gwiazdy przez wybitnych śląskich architektów: Henryka Buszko, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka. Powstały w latach 70. XX wieku na terenach dawnej kopalni KWK Katowice.