Noc Muzeów z Gwiazdami

Z okazji ogólnopolskiej Nocy Muzeów Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej zaprasza na inauguracyjne otwarcie cyklu „z Archiwum Architektów”. Kilkuminutowa filmowa prezentacja pt.„Osiedle GWIAZDY w Katowicach”, została zrealizowana przez pracowników IDA – BŚ w oparciu o archiwalną dokumentację fotograficzną i projektową, znajdującą się w zbiorach Instytutu Dokumentacji Architektury przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach. Sam cykl będzie posiadał formę krótkich filmów promocyjnych zapraszających do wspólnych spacerów po przestrzeni i architekturze powojennych Katowic.

Siedem wieżowców osiedla Walentego Roździeńskiego zostało zaprojektowanych na rzucie gwiazdy przez wybitnych śląskich architektów: Henryka Buszko, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka. Powstały w latach 70. XX wieku na terenach dawnej kopalni KWK Katowice. W czasach „słusznie minionych” były synonimem nowoczesności i elegancji. Obecnie nadal mieszka się w nich wygodnie oraz są przykładem doskonałej śląskiej architektury i dziedzictwa architektonicznego 2 połowy XX wieku.

Film dostępny jest na oficjalnym kanale YouTube Instytutu Dokumentacji Architektury

Realny Spacer z IDA-BS po Osiedlu W. Roździeńskiego w Katowicach odbędzie się w terminie późniejszym, na który już Państwa zapraszamy.

Zdjęcie z budowy jednej z „Gwiazd”
Autorzy: Henryk Buszko, Aleksander Franta, Tadeusz Szewczyk
Zbiory Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej