Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Ewy Chojeckiej pt. „Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017”.
I tym razem prof. Ewa Chojecka, z charakterystyczną dla siebie intuicją i mistrzowską precyzją sięga po temat ważny i dotąd nieodkryty. Dostrzega, że od czasów powojennych do chwili obecnej, pomimo wszelkich przeciwności powstają na Górnym Śląsku, głównie na Śląsku Cieszyńskim, nowe obiekty sakralne – kościoły ewangelickie. Dokonuje ich chronologicznego przeglądu, opisu i przedstawia na tle przemian politycznych, gospodarczych, kulturowych i artystycznych. Jednocześnie dostrzega ogrom kapitału kulturowego jaki stanowią, oraz ich rolę w kształtowaniu tożsamości i więzi społecznej mieszkańców Górnego Śląska.

Wykład jest prezentacją wybranych aspektów książki prof. Ewy Chojeckiej pod tym samym tytułem.

Prof. dr hab. Ewa Chojecka – historyk sztuki. Założycielka i wieloletni kierownik Zakładu Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autorka licznych opracowań dotyczących sztuki Górnego Śląska oraz architektury XIX i XX w. Pod Jej kierunkiem powstała podstawowa pozycja pt. „Sztuka Górnego Śląska – od średniowiecza do końca XX wieku”. Współpracuje z Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Wykłady odbędą się na kanale YouTube Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej
Link: https://youtu.be/inXqg7siojY