Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej zaprasza na katowicką premierę książki Anny Cymer „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.
Transformacja ustrojowa, której rozpoczęcie kojarzymy z 1989 rokiem przyniosła fundamentalne zmiany na każdej płaszczyźnie życia, od polityki i ekonomii, po sposób zamieszkiwania, robienia zakupów czy wypoczynku. Wiele z tych zmian było wyczekanych, niektóre były bardzo potrzebne, inne przyniosły złe skutki. O wielu z nich można opowiedzieć za pomocą budynków, które wtedy powstały. Architektura jest ciekawym zapisem przemian tamtej epoki. Jak transformacja zapisała się w architekturze? Jakie nowe formy i funkcje przyniosła oraz czego dziś możemy się o niej z nich dowiedzieć? Na te pytania odpowie Anna Cymer podczas spotkania 9.05.2024 r. w Bibliotece Śląskiej (sala Parnassos). Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak.
Książka Anny Cymer „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” przedstawia szeroką panoramę architektoniczną dekady i porządkuje typologię powstających wówczas obiektów. Autorka pokazuje, że epoka lat 90. nie zamknęła się w tytułowym dziesięcioleciu, lecz trwała znacznie dłużej – od czasu, kiedy do Polski zaczęły docierać idee postmodernizmu, a architekci mogli wreszcie zakładać własne pracownie, do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano budynki według wcześniejszych projektów.
Anna Cymer – historią architektury zajmować się zaczęła jeszcze na studiach; jej praca magisterska dotyczyła idei osiedla społecznego na przykładzie budowy warszawskiego osiedla na Rakowcu. Badając historię architektury mieszkaniowej, zajęła się powojennymi koncepcjami osiedli, aż zafascynowała się budownictwem Polski Ludowej w ogóle – czego owocem była książka „Architektura w Polsce 1945–1989”. Od blisko dwóch dekad pisze o architekturze do mediów drukowanych i internetowych, popularnych i branżowych. Nie mniej chętnie o architekturze opowiada podczas wykładów, prelekcji, debat (wiele z nich można znaleźć na YouTube). Jednak jej największą pasją są wędrówki po Polsce z aparatem w poszukiwaniu kolejnych ciekawych i mało znanych realizacji z XX wieku. Zarówno w książce o architekturze PRL, jak i tej o latach 90. znalazły się budynki odkryte podczas tych wypraw, nigdzie wcześniej szerzej nieopisywane. Potrafi opowiadać o nich z pasją i odkrywać atrakcyjność niedocenianych obiektów.
Prowadzenie: Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak – profesor, naukowiec i nauczyciel akademicki w zakresie problematyki dziedzictwa kulturowego, konserwacji, adaptacji i rewitalizacji obiektów zabytkowych, teorii architektury i urbanistyki. Na co dzień związana z Katedrą Teorii, Projektowania i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz z Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Ponadto jest Profesorem Wizytującym oraz Członkiem Kolegium Szkoły Doktorskiej w University of Cassino and Southern Lazio. Prowadzi też stałą współpracę naukową z University of Pisa. Inicjatorka szeregu projektów z zakresu badań i ochrony dziedzictwa kulturowego, m.in.: „San Pietro Infine – the Place and Memory” (2019), „Lazio-Tuscany-Silesia: Heritage Sites in Conservation Perspective” (2020), „Lazio Paper Mills” (2021), i wielu innych. Autorka ponad stu publikacji naukowych, redaktor naukowy dziesięciu książek.
Co łączy Bibliotekę Śląską, katowicki budynek Banku PKO, wydziały Prawa i Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach? Tego dowiemy się już 9.05.2024 o 17:00 w Sali Parnassos w Bibliotece Śląskiej (pl. Rady Europy 1).
Zapraszamy!
—————————————————————–
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia lub nagrania audiowizualne, na których może zostać uchwycony wizerunek uczestników. Wizerunek może być przez nas rozpowszechniany w Internecie, w szczególności na stronach Biblioteki Śląskiej i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube) oraz drukiem, bez ograniczeń czasowych i bez wynagrodzenia, w celach związanych z prowadzoną działalnością, w szczególności w celach popularyzacji czytelnictwa, informacyjnych, archiwizacyjnych oraz sprawozdawczych.
Wejście na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na takie rozpowszechnianie, jeżeli uzyskanie zgody jest wymagane.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z IDA BŚ – ida@bs.katowice.pl
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się na naszej stronie Polityka prywatności / ODO – Biblioteka Śląska (bs.katowice.pl)