Instytut Dokumentacji Architektury prowadzi działalność popularyzatorską – przybliżając dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z architekturą, jako dziedziną, oraz konkretnie – architekturą Górnego Śląska 2 połowy XX wieku.
Oferujemy organizację kreatywnych warsztatów, wprowadzających uczestników w wyżej wymienione zagadnienia. Specyfikę zajęć dobieramy indywidualnie – do grupy odbiorców. Warsztaty zwykle składają się z dwóch części – wykładowej oraz plastycznej – dzięki temu łączymy teorię z praktyką. Warsztaty realizujemy zarówno w szkołach jak i na miejscu – w naszej siedzibie. W kwestii pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu na ida@bs.katowice.pl
Czas trwania:
Najbardziej optymalnym czasem na przeprowadzenie warsztatów jest 120 minut, czyli dwie godziny zegarowe, jednak jeśli wykracza to poza możliwości planowe, to minimalny czas zajęć nie może być mniejszy niż 90 minut – 2 godziny lekcyjne (wraz z przerwą).
Odbiorcy:
Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej.
Przykładowy program warsztatów:
Spotkanie rozpoczynamy krótką rozmową na temat architektury, w trakcie której rozpoznajemy wiedzę i zainteresowanie dzieci tematem. Jednocześnie sygnalizujemy czym zajmuje się Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Płynnie przechodzimy do drugiej części spotkania, czyli warsztatów plastycznych, które polegają na tym, że dzieci podzielone na grupy losują zadanie z tematem projektowym, później otrzymują materiały plastyczne do stworzenia odpowiedzi na zadany temat i po określonym czasie następuje prezentacja ich prac, tak byśmy mogli wspólnie omówić proces powstawania pracy, skutek i posłuchać uzasadnienia decyzji projektowych młodych architektów. W trakcie powstawania prac prowadzące są w ciągłym kontakcie z uczniami, służą pomocą i radą. Warsztaty są ukierunkowane na edukacje architektoniczną i urbanistyczną, a tym samym zwiększenie poziomu świadomości dzieci dotyczącej przestrzeni wokół nich.
Koszt
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.