Cmentarze żydowskie na Górnym Śląsku – dziedzictwo podwójnie wykluczone

2 marca o godz. 17:00 w ramach cyklu „Architektoniczna Triada” odbędzie się wykład Sławomira Pastuszki pt. „Cmentarze żydowskie na Górnym Śląsku – dziedzictwo podwójnie wykluczone”.
 
Historia Górnego Śląska nierozerwalnie związana jest z obecnością wyznawców religii mojżeszowej, której losy kształtowały kolejne zmiany polityczne i prądy kulturowe. Społeczność ta, żyjąca na tym terenie do dzisiaj, pozostawiła niemal w każdej górnośląskiej miejscowości ślady swojej obecności. Jednym z nich są cmentarze, bez wątpienia będące obiektami o najważniejszym znaczeniu w hierarchii religijnej, ale także stanowiące najbardziej czytelne dzisiaj świadectwo obecności Żydów w danych miejscowościach. W trakcie wykładu przyjrzymy się poszczególnym cmentarzom oraz zastanowimy się, dlaczego po II wojnie światowej znalazły się w gronie dziedzictwa wykluczonego podwójnie.
 
Sławomir Pastuszka
Historyk – judaista, genealog, nauczyciel i społecznik. W 2009 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, następnie podjął studia na kierunku Historia ze specjalnością Historia i Kultura Żydów w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, broniąc pracy pt. „Zachowane wystroje malarskie i sztukatorskie synagog w Polsce” napisanej pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo. W tym samym roku – 2016, rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ. 26 kwietnia 2019 roku otworzył przewód doktorski – rozprawę pt. „Cmentarz żydowski w Pszczynie jako zjawisko kulturowe Żydów górnośląskich” przygotowywaną pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo.
Od 2005 roku jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie – miejsca, z którym od pokoleń jest związany rodzinnie. Warto wspomnieć, że dzięki rozbudowanym pracom porządkowym i renowacyjnym, które regularnie prowadzi, pszczyński cmentarz jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce. Swoimi pracami badawczymi oraz inicjatywami społecznymi obejmuje również pozostałe nekropolie na Górnym Śląsku.
Jest autorem 9 książek i ponad 150 artykułów. Za swoją działalność otrzymał m.in. statuetkę Pszczyńskiego Wybrańca – Nagrodę Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury (2014), Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury (2021) a w 2016 roku został nominowany do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Link do zapoznania się ze szczegółowym życiorysem i dorobkiem Prelegenta:
 
Prosimy o potwierdzenie obecności.
Zapisy:
785-710-210 (także SMSem), ida@bs.katowice.pl
(ilość miejsc ograniczona)
 
Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12
Katowice
Zapraszamy!