Istria – lekcja dla architekta

Serdecznie do obejrzenia kolejnego wykład z cyklu: „Architekt w podróży”!

Tym razem przyjrzymy się północnej części Morza Adriatyckiego.

Półwysep Istria to perła Chorwacji, lecz i Słowenii, gdyż jego fragment do niej należy. Przez tysiąclecia zmieniały się ludy, narody, państwa, religie. Każda zmiana niszczyła wprawdzie część spuścizny, lecz i wzbogacała dorobek kulturowy. Ten zaś lokowany był w malowniczym krajobrazie – skalistych zatokach, kamienistych płaskowyżach i takowych wzniesieniach. Powstawały porty, plantacje oliwek, uprawy winorośli, domy wiejskie i stłoczone miejskie kamieniczki. Przez stulecia rządziła tu Wenecja, co dostrzec można w willach i kościołach. Mieszczaństwo Belle epoque i faszyzm też zostawiły swe ślady a jugosławiański komunizm i trzy ostatnie dekady silnie zmieniły krajobraz.

Uważny podróżnik dostrzeże sukcesy i niepowodzenia współczesnych urbanistów i architektów. Czego może nauczyć się polski projektant w tym odmiennym kulturowo, społecznie i ekonomicznie terenie? Które z tamtych doświadczeń mogą być przydatne w naszej rzeczywistości? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć dr inż. arch. Jacek Kamiński.

dr inż. arch. Jacek Kamiński – antykwariusz (Galeria „Pod Manekinem”) oraz architekt. Miłośnik historii i dziedzictwa miasta Rybnik, z którego pochodzi, w tym (niestety ginącej) spuścizny architektonicznej. Autor licznych artykułów oraz książki pod tytułem „Dwudziestowieczne plany urbanistyczne Rybnika i ich realizacje”. Jego misją jest ochrona dziedzictwa architektonicznego. Związany z Archiwum Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Wykład odbył się na kanale YouTube Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej
Link: https://youtu.be/W_rsJcHnwH0