„…Geometria jest matematyką strukturalnej wyobraźni…”
Od 23 listopada do 9 grudnia w holu głównym Biblioteki Śląskiej można oglądać wystawę twórczości wybitnego, polskiego konstruktora – Wacława Zalewskiego. Wystawa powstała w oparciu o materiały ekspozycji zorganizowanej przez MIT (Massachusets Instititute of Technology) w 2006 roku, uzupełnianych stopniowo w Polsce.
Zapraszamy serdecznie!
Wacław Zalewski urodził się 25 sierpnia 1917 w Samogródku. Jeszcze przed wojną rozpoczął studia na wydziale Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej, jednakże dyplom uzyskał już po wojnie na Politechnice Gdańskiej. Po ukończeniu studiów w latach 1948–1962 pracował w Biurze Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego „Bistyp” w Warszawie.
Był wysyłany wielokrotnie na zagraniczne konferencje w ramach tak zwanego „rozsławiania polskiej myśli technicznej”. W 1962 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej. W latach 1962–1966 przebywał na Uniwersytecie Andyjskim w Méridzie w Wenezueli jako visiting professor a następnie pracował jako konsultant dla w Ministerstwa Robót Publicznych w Caracas. Zaprojektował szereg innowacyjnych konstrukcji, między innymi budowle o wiszących dachach i konstrukcje funikularne. W 1966 roku Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Został zaproszony jako profesor zwyczajny na Massachusetts Institute of Technology, gdzie pracował na pełnym etacie do 1988 roku.
Uważany jest za jednego z pionierów technik liniowo-prętowych na zasadzie tensegrity w konstrukcjach lekkich zadaszeń bez zastosowania kolumn nośnych. Napisał książkę Shaping Structures oraz wprowadził strumienie sił jako metodę obliczeń konstrukcji.
W 1997 otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej z wniosku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej. Zmarł 29 grudnia 2016 w Bostonie.