100 lat Architektury Biblioteki Śląskiej

Historia Biblioteki Śląskiej sięga początku lat 20. XX wieku, gdy pojawiła się myśl o budowie Domu Oświatowego – placówki, mającej na celu stać się ośrodkiem aktywności kulturalno-oświatowej na Górnym Śląsku. Odrodzona Rzeczpospolita potrzebowała instytucji edukacyjnych wspomagających kształtowanie świadomości narodowej społeczeństwa, a taką było Towarzystwo Czytelni Ludowych działające na Śląsku, które było głównym inwestorem budowy obiektu.

Inicjatywa Towarzystwa Czytelni Ludowych, które w 1924 rozpoczęło zbiórkę funduszy na budowę Domu Oświatowego w Katowicach zbiegła się koniecznością powiększenia przestrzeni dla rozrastających się stale zbiorów biblioteki Sejmu Śląskiego. W ten sposób rozpoczęła się historia Biblioteki Śląskiej i kolejnych jej budynków.

Wystawa przeprowadza nas przez 100 lat architektury Biblioteki Śląskiej – zobaczymy obiekty realizowane oraz te, które pozostały jedynie w sferze projektów. Te ostatnie mogły zostać zaprezentowane dzięki niepublikowanym materiałom, które zostały odnalezione w 2022 roku wśród zasobów archiwalnych Biblioteki Śląskiej. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania pracownikom Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej za pomoc w opracowywaniu tych materiałów.

Architektura bibliotek jest przestrzennym łącznikiem pomiędzy księgozbiorem, bibliotekarzem i czytelnikiem. Potrzeba harmonijnego połączenia tych trzech elementów sprawia, że obiekt biblioteki jest złożonym problemem architektonicznym – wyzwaniem dla architektów i inwestorów. Budynek biblioteki to także miejsce spotkania z dziedzictwem kultury, a zatem jest on swoistą formą świątyni. Mamy nadzieję, że wystawa przybliży Państwu bogatą historię obiektów Biblioteki Śląskiej oraz pozwoli lepiej zrozumieć się piękno ich architektury.

Wystawa znajduje się w holu głównym budynku Biblioteka Śląska przy Placu Rady Europy 1 w Katowicach.

Wystawa jest dostępna od 20 czerwca do 28 lipca w godzinach otwarcia Biblioteki.

Realizacja: Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej
Kurator wystawy: Dominika Śliwińska,
Opracowanie merytoryczne: Dominika Śliwińska, Jakub Bródka
Opracowanie graficzne: Julia Giżewska

Wystawa odbywa się w ramach obchodów 100-lecia Biblioteki Śląskiej